Nejvyšší umělec


V únoru 1973 Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédanta Swami Prabhupáda (Šríla Prabhupáda) - zakladatel Mezinárodní společnosti  pro vědomí Kršny - hovořil v umělecké galerii v Aucklandu na Novém Zélandu. Vyzval tam své posluchače, aby si povšimli díla nejvyššího umělce - Pána Kršny. ,,Nic není stvořeno samo od sebe. Krásná růže je stvořena jemnými a uměleckými energiemi Nejvyššího Pána. Kršna je největší umělec.“


Dámy a pánové, mnohokrát vám děkuji za vaši návštěvu a za to, že jste nám zde umožnili hovořit o nejvyšším umělci. Védy popisují, jak velký je Kršna umělec. Nenajdete nikoho většího než je Nejvyšší Osobnost Božství, a stejně tak nikoho, kdo by se Mu mohl rovnat. I když je nejvyšší umělec, nemusí Sám nic dělat.

Každý známe někoho, kdo je menší než my, někoho, kdo se nám vyrovná, a někoho, kdo je větší než my. Můžete být sebevětší, ale přesto najdete někoho, kdo se vám vyrovná, a někoho, kdo je větší než vy. Velcí mudrci došli výzkumem a experimenty k závěru, že co se týče Nejvyšší Osobnosti Božství, nikdo se Pánovi nevyrovná a nikdo není větší než On.

Bůh je tak velký, že nemusí nic dělat, neboť nemá žádné povinnosti. Proč? Má mnoho různých energií a tyto energie automaticky plní všechna Jeho přání. Když jste umělec a chcete namalovat krásný obraz růže, musíte vzít štětec, namíchat barvy na paletě a namáhat si mozek, aby byl obraz co nejhezčí. Ale na zahradě vidíte ne jednu, ale mnoho tisíc kvetoucích růží, které velice umělecky ,,namalovala“  příroda.

Keř růží
Měli bychom ale jít hlouběji. Co je to příroda? Příroda je pouze pracovní nástroj. Je to energie. Jak by mohlo poupě růže tak krásně vykvést bez působení nějaké energie? Nějaká energie na něj musí působit a to je Kršnova energie. Jedná však tak jemně a rychle, že ji nemůžeme pochopit.
Zdá se, že hmotná energie působí sama od sebe, ale ve skutečnosti její činnosti řídí mozek. Když malujete obraz, každý vidí, že pracujete. A stejně tak na ,,obrazu“ skutečné růže pracuje několik energií. Nemyslete si, že růže byla stvořena sama od sebe. Ne. Nic není stvořeno samo od sebe. Krásná růže je stvořena jemnými a uměleckými energiemi Nejvyššího Pána. Ale tyto energie jednají tak jemným a uměleckým způsobem, že i překrásný květ může rozkvést přes noc.
Kršna je tedy největší umělec. Dnes, v elektronickém věku, vědec pouze stiskne tlačítko a jeho stroj začne dokonale pracovat. Nebo pilot v letadle pouze stiskne tlačítko a stroj velký jako malé město vyletí do nebe. Když tedy obyčejní lidé tohoto světa dokáží takové úžasné věci pouhým stisknutím tlačítka, oč větší možnosti musí mít Bůh. Oč plodnější musí být Jeho mozek ve srovnání s mozky obyčejných umělců nebo vědců. Celé stvoření se okamžitě projeví jednoduše tím, že si to On bude přát. Kršna je tedy největší umělec.
Kršnovy umělecké schopnosti nemají hranice, protože Kršna je zárodkem všeho stvoření. Všichni jste už viděli banyánový strom (pozn. autora webu – tradiční posvátný strom Indie). BanyánovníkVyrůstá z malého semene. Toto malé semínko má v sobě tolik síly, že když ho zasejete na úrodné místo a budete ho zalévat, jednoho dne z něho vyroste velký banyánovník. Jaké jsou tedy v tomto semínku energie, jaké jsou v něm umělecké a vědecké mechanismy, že se může rozrůst do takového velkého stromu? A na banyánovníku se urodí mnoho tisíc plodů a v každém z těchto plodů jsou tisíce semen a každé semeno má v sobě sílu dalšího stromu. Kde je ten vědec, který dokáže takto tvořit? Kde v hmotném světě najdeme takového umělce, který dokáže stvořit tak úchvatné umělecké dílo, jako je banyánový strom? Takové otázky bychom si měli klást.
První aforismus Védánta-sútry je: ,,Živá bytost v lidské životní podobě se má dotazovat na Absolutní Pravdu.“ Měli bychom se tedy těmito otázkami důkladně zabývat. Nikdo nedokáže vyrobit stroj, ze kterého automaticky vyroste velký banyánovník. Nemyslíte, že za přírodními jevy musí existovat mozek velkého umělce a vědce? Když jen řeknete: ,,To vytvořila příroda,“ není to dostatečné vysvětlení.
Druhý aforismus Védánta-sútry je: ,,Absolutní Pravda je tím, z Něhož všechno vzniká.“ Musíme svůj pohled rozšířit z malých věcí na velké věci. Nyní žasneme, když vidíme na obloze letět malou družici. Letí na Měsíc a my připisujeme všechny zásluhy vědcům a vědci hlásají: ,,Kdo je Bůh? Věda je všechno.“
Ale jste-li inteligentní, porovnáte družici s milióny a miliardami planet a hvězd. Na této nepatrné planetě Zemi existuje mnoho oceánů, mnoho hor, mnoho mrakodrapů. Pokud však vyletíte několik miliónů kilometrů nad tuto planetu, bude vypadat jako malá tečka. Uvidíte ji jako tečku na obloze. Po obloze plují milióny planet jako chomáčky bavlny. Když připisujeme tolik zásluh vědcům, kteří vyrobili družici, oč větší zásluhy bychom měli připisovat tomu, kdo vyrobil celý tento vesmír. To je vědomí Kršny - uznat největšího umělce a největšího vědce.
Můžeme uznávat mnoho umělců, ale dokud si nebudeme vážit největšího umělce, Kršny, svůj život pouze promarníme. Brahmá, stvořitel vesmíru, opěvuje Góvindu, Kršnu, ve svých modlitbách v Brahma-sanhitě.
Nyní se pokoušíme pochopit planetární systém svými vědeckými metodami. Nedaří se nám ale poznat ani nejbližší planetu, Měsíc, a co říci o miliónech a miliardách jiných planet. Z Brahma-sanhity však toto poznání můžeme získat. Nespočetně mnoho vesmírů je stvořeno z oslňující záře emanující z Kršnova těla. Nedokážeme prostudovat ani jeden vesmír, ale z Brahma-sanhity získáváme informaci, že existuje nekonečně mnoho vesmírů a že v každém z těchto vesmírů existuje bezpočet planet.  Existují nesčetné vesmíry s nesčetnými Slunci, nesčetnými Měsíci a nesčetnými planetami.
Původem všeho je Kršnova tělesná záře zvaná brahmadžóti. Džňání neboli ti, kteří se snaží dosáhnout Absolutní Pravdy mentální spekulací za pomoci svých nepatrných mozkových schopností, mohou dosáhnout nanejvýš této brahmadžjóti. Ale brahmadžjóti je pouze září vycházející z Kršnova těla. Můžeme ji nejlépe přirovnat ke slunečnímu světlu. Sluneční světlo vychází ze sluneční planety. Slunce zůstává na jednom místě a jeho záře, sluneční světlo, se šíří po celém vesmíru. Stejně jako Měsíc svítí odrazem slunečního světla, Slunce svítí odrazem brahmadžjóti. A brahmadžjóti je Kršnova tělesná záře.
Největší umění je tedy pochopit Kršnu. To je největší umění. Ten, kdo chce být skutečným umělcem, by se měl snažit pochopit největšího umělce, Kršnu, a snažit se být s Ním v důvěrném styku. Proto jsme založili Mezinárodní společnost pro vědomí Kršny. Její členové se učí ve všem vidět Kršnův umělecký projev. To je vědomí Kršny - vidět vše jako Kršnovo umělecké dílo.
V Bhagavad-gítě (10.8) Kršna říká: ,,Vše, co vidíš, emanuje ze Mně. Vše je stvořeno Mou energií.“ Musíme pochopit, že Kršna je původem všeho. Pán Brahmá to potvrzuje ve své Brahma-sanhitě (5.1): ,,Kršna je nejvyšší vládce.“ V tomto hmotném světě je mnoho vládců. Každý z nás je vlastně vládce. Vy jste vládce a já jsem vládce. Ale nad vámi je zase jiný vládce, nad ním ještě jiný a tak dále. Takto budete přicházet od jednoho vládce k druhému, až dojdete k nejvyššímu vládci, kterého nikdo neovládá, ale který ovládá všechny ostatní. To je Kršna. To je naše definice Boha: Bůh je nejvyšší vládce.
V dnešní době můžeme vidět mnoho laciných ,,Bohů“. Ale o jejich božskosti se můžete přesvědčit. Pokud je taková osoba pod vládou někoho jiného, pak to není Bůh. Jedině toho, kdo je nejvyšším vládcem, byste měli přijmout jako Boha. To je jednoduché.
Další vlastností Boha je, že je plný blaženosti. Nejvyšší Absolutní Osoba je přirozeně plná blaženosti. Například pokud jste umělec, pak se umění věnujete proto, že při něm pociťujete určitou blaženost. Když malujete obraz, zažíváte určitou ,,rasu“, určitou blaženou náladu. Proč byste jinak tak těžce pracovali? Malování vám musí přinášet nějakou blaženost.
Kršna je zdroj všech blažených nálad. Je plný věčnosti, poznání a blaženosti. Jeho energií blaženosti je Šrímatí Rádhárání. Už jste viděli obrázky Rádhy a Kršny. Rádhárání je projevem Kršnovy energie blaženosti. Jak jsem již vysvětlil, Kršna má nesčetné energie a jednou z nich je Jeho energie blaženosti, Rádhárání.
Ti, kteří vyvinuli lásku k Bohu, prožívají transcendentální blaženost každým okamžikem, neboť za vším vidí Kršnu. Takové je postavení oddaného. Žádáme proto každého: staňte se oddanými a vyviňte vědomí Kršny, abyste všechno mohli vidět jako Kršnovo umělecké dílo.
Vidět Kršnu ve všem není obtížné. Například když máte žízeň, napijete se vody a při pití cítíte velikou blaženost. A Kršna je zdrojem veškeré blaženosti. Blaženost, kterou cítíte, když pijete vodu, je tedy Kršna. Kršna říká v Bhagavad-gítě (7.8): ,,Jsem chuť vody.“ Obyčejného člověka, který nemůže Kršnu plně ocenit, Kršna poučuje, že je chutí vody, která utiší naši žízeň. Když se jednoduše budete snažit pochopit, že tato chuť je Kršna neboli Bůh, vyvinete vědomí Boha.
Vyvinout vědomí Kršny tedy není těžké. Vyžaduje to pouze malou přípravu. A když budete číst Bhagavad-gítu, takovou, jaká je - a budete ji chápat přesně podle Kršnových slov, bez nějakých nečistých záměrů a falešných interpretací - vyvinete vědomí Kršny. A jakmile vyvinete vědomí Kršny, váš život bude úspěšný - vrátíte se ke Kršnovi.
Při rozvíjení vědomí Kršny nehrozí žádná ztráta, zato zisk může být veliký. Žádáme vás proto všechny: pokuste se vyvinout vědomí Kršny. Čtěte Bhagavad-gítu, takovou, jaká je - tam najdete všechny potřebné informace. A pokud nechcete číst Bhagavad-gítu, tak prosím zpívejte . To postačí k vyvinutí vědomí Kršny.
Děkuji vám mnohokrát.

 

převzato z publikace Nauka o seberealizaci  od A. Č. Bhaktivédanta Swamiho Prabhupády (kráceno o citace původních sanskrtských veršů)

 

Slovník pojmů

Bhagavad-gíta – rozhovor mezi Nejvyšším Pánem Šrí Kršnou a Jeho oddaným Ardžunou, popisující prostředky a cíl duchovní dokonalosti
Brahma-sanhita – starodávný sanskrtský text s modlitbami Pána Brahmy ke Góvindovi, Nejvyšší Osobnosti Božství
Védánta-sútra, Védanta – filozofie, kterou podal Šríla Vjásadéva, shrnující veškeré védské poznání a ukazující Kršnu jako nejvyšší cíl
Védy – původní zjevená písma, která jako první pronesl Pán Kršna
 

Mé hledání univerzálního náboženství

Publikace ke stažení ve formátu PDF