Co je to autismus?

Poruchy autistického spektra (PAS) jsou jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí, která vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší, prožívá. Duševní vývoj dítěte je vzhledem k tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Autismus je porucha, která se diagnostikuje na základě projevů chování. Projevuje se buď od dětství nebo v raném věku (do 36 měsíců). Děti s PAS mívají výraznější potíže ve vývoji řeči, v navazování vztahů s lidmi, obtížně zvládají běžné sociální dovednosti, lpí na svých rituálech a vyhraněných zájmech, neumějí používat neverbální komunikaci, špatně zvládají vztahy s ostatními. Jsou často označovány jako nevychované – nedokážou vůbec odhadnout, co v jaké situaci a komu mohou říct. V důsledku svého handicapu neumějí přenést naučené dovednosti z domova do jiného prostředí. Ve škole se potýkají se specifickými potížemi, které se projevují agresivním nebo autoagresivním chováním, sociální naivitou, problémy s adaptací a začleněním se do kolektivu. Kvůli tomu se snadno mohou stát středem pozornosti a terčem násilí či provokativního chování ze strany spolužáků.

Tyto problémy se však netýkají jenom dětí a žáků. Ovlivňují také život jejich rodičů a zasahují do práce pedagogů. Rodiče i učitelé se potýkají s nedostatkem informací o PAS a často nevědí, jak na dítě vhodně výchovně působit, jak pomoci při učení a při integraci do běžného kolektivu. Pro své problémové chování jsou děti s autismem často z běžných škol vylučovány, přestože mírou svého intelektu do nich patří a některé jsou schopny vystudovat i vysokou školu. Na většině dětí není jejich postižení na první pohled patrné. Jejich nestandardní chování vyvolává u okolí dojem, že se jedná o děti nevychované, sobecké, zlé nebo celkem divné. Při incidentu to pak náhodní kolemjdoucí, ale i věci neznalí učitelé, vychovatelé dávají rodičům často velmi nevybíravým způsobem najevo.
zdroj:  www.autismus.cz 

Duše za sklem - filmový dokument o autismu

__________________________________________________________________

 

2.duben Mezinárodní den pro porozumění autismu

Autisté mezi námi

 

Ve Studiu 6 ČT hovoří 2.4.2012 při příležitosti Mezinárodního dne pro porozumění autismu PhDr. Kateřina Thorová z Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA)